Преображенски манастир „Свето Преображение“

Преображенският манастир, един от най-големите и ценни български манастири, е свидетелство за богатата история и културно наследство на страната. Изграден е през 60-те години на XIV век, по времето на цар Иван Александър в зашеметяваща скалиста местност на брега на Янтра на 7 км. от Велико Търново.

Преображенски манастир

История и архитектура на Преображенския манастир

Историята на обителта датира от IX век, когато е възникнал като част от Ватопедския манастир в Атон. Основаването му като автономен манастир се случва през 1360 г. по времето на цар Иван Александър. Легенди свързват Преображенския манастир с ктиторството на втората му жена Царица Теодора-Сара и на сина им цар Иван Шишман. Преображенският манастир се превръща във важен културен и просветен център по времето на Второто българско царство.

По време на османското владение на българските земи, манастирът е неколкократно опожаряван. През 1832 година с ферман от султана е издействано възстановяването и построяването на нова църква. Строежът на църквата е завършен от Колю Фичето през 1834 гoдина. Тя е триапсидна, кръстовидна, еднокуполна възрожденска сграда със закрита нарктика. Пълното възстановяване на манастира продължава до 1882 г., Великият майстор Колю Фичето изгражда камбанарията, част от жилищните сгради и главния манастирски вход. Той построява и подземния параклис „Св. Андрей Първозвани“, а през 1863 г. е завършена малката църква „Благовещение“.

Стенописите и иконите в главната манастирска църква са дело на друг колос на Българското Възраждане – Захари Зограф. На най-видно място, върху южната външна стена на олтарната абсида Захари Зограф изписва монументалните стенописи „Страшният съд“ и „Колелото на живота“. Ценни са и фреските „Рождество Богородично“, „Успение Богородично“, „Тайната вечеря“. Редом с образите на Св.Св. Кирил и Методий майсторът е изписал и своя автопортрет. Цялата пищна външна украса днес е ценен паметник на живописното изкуство от Възрожденската епоха. В западната част на манастирския комплекс се издига камбанария със седем камбани, една от най-хубавите звънарници, създадени от същият майстор.

Преображенски манастир в днешни дни

Преображенският манастир е национален паметник на архитектурата и изкуството и наред с крепостта Царевец е популярна туристическа забележителнст, задължително посещавана от всеки гост на някогашната столица на България Велико Търново. Същевременно с това, обителта е действащ мъжки манастир.

В манастира има библиотека и музейна експозиция, които пазят реликвите на манастира: книжа, исторически документи, ценни средновековни български книги и икони, както и други произведения на приложното изкуство.

Преображенският манастир изиграва важна роля в борбата на българския народ за църковна и национална независимост. Бил е културно-просветен център и убежище на много родолюбиви българи и революционери. В годините на Руско-турската освободителна война манастирът е превърнат в болница.

Какво интересно в района на Преображенски манастир „Свето Преображение“?

  • Екопътека до Преображенския манастир - близо до Велико Търново
  • Регионален исторически музей (Велико Търново)
  • Екопътека Камъка - Горна Оряховица - близо до Горна Оряховица
  • Храм-паметник „Свети Четиридесет мъченици (Велико Търново)“
  • Арбанаси - близо до Велико Търново
  • Велико Търново - Царевец - близо до Велико Търново
  • Еко стадион Пишмана - близо до Велико Търново
  • Язовир Мотела - близо до Велико Търново
  • Хотнишката екопътека - близо до Велико Търново
  • Водопад Кая Бунар (Хотнишки водопад) - близо до Велико Търново

Снимки от Преображенски манастир

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

BgHotelite.com
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.