Ивановските скални църкви се намират на 18 км. южно от град Русе. Църквите са били част от по-голям манастирски комплекс, основан от Св. Иван Рилски, изиграл жизненоважна роля в развитието на Българската православна църква.
За разлика от традиционните манастири, който се състоят от 1–2 църкви , монашеска и стопанска части, в Иваново има разклонена мрежа от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски лом и свързани с пътеки и скални стълби. Отличават се от другите запазени скални манастирски комплекси в България още с добре запазените си стенописи.
Църквите при Иваново са неделима част от стотиците средновековни скални църкви, манастири, скитове и отделни отшелнически килии, които през периода ХII-ХІV век превръщат долината на река Русенски Лом и нейните притоци в прочуто българско духовно средище с около 40 църкви и над 300 монашески помещения.
Църквата на Света Богородица е най-известната от църквите и се отличава със сложни дърворезби и детайлни стенописи, изобразяващи библейски сцени и живота на светци. Интериорът на църквата е украсен с религиозни изображения и стенописи, които подчертават изключителното умение и креативност на средновековните български архитекти изанаятчии.
Ивановските скални църкви са включени в Списъка на световното културно и природно наследство под закрилата на ЮНЕСКО през 1979г., признавайки значението им като културно богатство, което трябва да бъде запазено за бъдещите поколения.
Посещението на скалните църкви в Иваново е задължително за всеки, който се интересува от история, архитектура или религиозно изкуство. Местоположението им е лесно достъпно от град Иваново и посетителите могат да предприемат обиколки с екскурзовод, за да научат повече за историята на църквите и културното им значение. Мястото предлага спираща дъха гледка към околните планини и гори, което го прави популярна дестинация за любителите на природата.