Клисурски манастир Св. Св. Кирил и Методий

Клисурският манастир се намира във Врачански балкан, на северните склонове на връх Тодорини кули и отстои на 9 км от гр. Берковица. Запечатал е в себе си важни културни и духовни ценности от Българската история. Четвърти по големина в България, манастирът впечатлява посетителите още с преминаването на прага и първите крачки в двора. Светата обител е изключително красиво и вдъхновяващо място. Погледът бива запленен от разположения на високо храм „Св. Св. Кирил и Методий”, а около него добре облагородени зелени площи и алеи, които отвеждат посетителите към останалите помещения запазили възрожденски стил и малък параклис „Св. Николай Чудотворец”.

История и архитектура на Клисурски манастир

Клисурският манастир е бил център на духовен живот още по времето на Втората българска държава (1240г.). На мястото на сегашния манастир е имало основи на стара църква и останки от друг манастир, познат като „пустия манастир“.

По време на Втората българска държава е бил познат като Врещецки манастир, заради разположението му покрай долината на река Врещица. След падането на България под Османско иго, манастирът е бил напълно опожарен и разрушен, като мястото за дълго остава необитаемо. През 17 в. шестима монаси се заселват с идеята да възстановят манастира, но желанието им се осуетява покрай Чипровското въстание от 1688г. След потушаването му, група бунтовници намират убежище в манастира. Монасите са били убити, защото отказват да ги предадат на турската потеря. Телата им били изгорени в близост до манастира. На това място бликнал извор, който във времето се оказал целебен. Много хора с физически и душевни недъзи получили благодатно изцеление отпивайки от водите на аязмото. Над извора израснали шест букови дървета, точно колкото е броя на убитите монаси.

Близо век по-късно, манастирът отново е възстановен (през 1742г.) с дарение от жителите на близкото село Клисура (днес с. Бързия). През 1862г. отново търпи поражение, когато началникът на турските войски в Берковица – Юсуф бей  го опожарява. Той отнася със себе си колони от храма и дори престолния камък, за да го ползва в строежа на банята си. По време на това покушение са избити над 120 души – мъже, жени и деца.

През 1867г. започва ново възстановяване на манастира от младия монах Антим (Александър Дамянов). Пристига на това място на 33 годишна възраст, заселва се в колиба от клони и пръти. Първоначално с лични средства възражда стария параклис „Св. Николай”, магерницата и аязмото. След години поискал да издигне голям храм „Св. св. Кирил и Методий“ на височината, на която го виждаме днес. Това става с разрешение на султан Абдул Азис от юни 1874г. През следващото десетилетие продължава вътрешната украса и зографисване на храма. Участие имат баща и син Фандъкови, зографа Никола Иванов, професорите Георги Желязков и Георги Богданов. След 1945г. се извършва поетапно преизграждане на манастирските сгради и довеждането им до днешния изглед.

През 1991г. игуменът на манастира архимандрит Сионий, днешният Велички епископ, започва благоустройство на вътрешното пространство на манастирския комплекс. От 2003г. игумен на Светата Клисурска обител е архимандрит Антим IV, който изгражда паметници на архимандритите Антим Дамянов и Антим III, като напълно възстановява собствеността върху национализираните манастирски имоти и съживява земеделската стопанска дейност. Клисурският манастир функционира до 2008г. като мъжка общежитийна Света обител. След това с благословението на Видинския митрополит Дометиан, манастирът бива населен от сестринство с майка Таисия и получава статут на женски манастир.

Клисурски манастир Св. Св. Кирил и Методий в днешни дни

Към днешна дата Клисурски манастир е действащ девически манастир. Църквата “Св. Св. Кирил и Методий” е официално осветена от Видинския митрополит през 1891 г. Освен нея и малкия параклис „Св. Николай Чудотворец”, комплексът включва 3 големи жилищни сгради, голямо стопанство и магерница, обградили много добре поддържания и красив вътрешен двор.

В Светата обител има иконописно ателие, в което сестринството изографисва икони по традицията на древната Охридска школа. Техниката е с яйчена темпера върху масивни дъски. Средновековната икона има дълбоки корени и е част от историята на българския народ. Тя е украсявала всички църкви и манастири в нашата страна, украсява старинните храмове, които са успели да устоят на трудните времена.

През 2012 г. в Клисурския манастир е открит музей на Църковната история на Видинската епархия. В него може да се запознаете с историята на Клисурски манастир от XIV век до днес. Освен историята на Светата обител, той е тясно свързан с Църковната история на цялата Видинска епархия, както и с великите български църковни дейци Екзарх Антим I и Екзарх Йосиф. Колекцията на Църковния музей включва уникални експонати от историята на Православната църква и Българската държава. Музеят е единствен във Видинската епархия и в една от витрините му се съхраняват вещи на първия български екзарх Антим I.

Един от най-ценните експонати на музея е позлатено сребърно евангелие с обков, което тежи 25 килограма. Както и едно още по-старо евангелие от 1778г. В двора на манастира се намира и малко магазинче, от което може да си закупите продукти произведени в Светата обител или от местни производители.

Посещение на Клисурски манастир

На около 3 км. след с. Бързия се отклонявате за гр. Вършец. След още 5 км. се стига до отбивката за Клисурски манастир. Има указателни табели, а пътят е асфалтиран и сравнително в добро състояние. Пред самия манастир има голям паркинг.

Около манастира има чудесен парк, който предлага възможност за разходка и хубаво заведение, в което може да опитате традиционни ястия от националната кухня, приготвени с продукти от манастирската ферма.

Самият манастир предлага места за настаняване. Разполага с леглова база от 80 места + два апартамента. Стаите са със самостоятелен санитарен възел. Може да се възползвате от организирани планински излети, конна езда, фолклорни концерти, приготвяне на обредни хлябове.

През 2000 г. в аязмото на Клисурски манастир е открита т.нар. “жива вода”, която идва от връх Тодорини кукли. Живата вода е изворна, с ниско съдържание на минерали и се смята за лековита.

Какво интересно в района на Клисурски манастир Св. Св. Кирил и Методий?

  • Язовир Среченска бара - близо до Вършец
  • Въжен парк Вършец - близо до Вършец
  • Градски исторически музей (Вършец)
  • Екопътека Иванчова поляна - близо до Вършец
  • Етнографски музей (Берковица)
  • Къща музей „Иван Вазов“ (Берковица)
  • Екопътека Хайдушки водопади - близо до Берковица
  • Резерват Горната кория - площ 161 ха - близо до Берковица
  • Връх Ком - височина 2016 м. - връх в Стара планина
  • Вазовата Екопътека и водопад Скакля - близо до Своге

Снимки от Клисурски манастир

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

BgHotelite.com
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.