Пещера Бачо Киро

Бачо Киро е името на една от най-посещаваните пещери в България. Това е първата пещера благоустроена за посетители в страната (през 1937г.). Три години по-късно в чест на героя от Априлското въстание – Бачо Киро, пещерата получава своето име. Впечатлява посетителите си с удивителни карстови образувания и форми. В нея са открити едни от най-старите следи от хомо сапиенс (разумни хора) в Европа – оръдия на труда и следи от човешко присъствие, които датират от средния и късния Палеолит. През 1962г. пещерата е обявена за природна забележителност.

Къде се намира и как е формирана пещера Бачо Киро

Пещера Бачо Киро е разположена на около 15км. североизточно от гр. Габрово и 6км. южно от гр. Дряново. Само на 300м. от Дряновски манастир, пещерата е привлекателна дестинация за хиляди туристи.

Изваяна от природата в отвесна варовикова скала, висока 25м. на 335 метра надморска височина, между каньоните на река Дряновска и нейния приток река Андъка. Основна роля за формиране на пещерата имат водите на река Дряновска. Преди повече от 1.8млн.г., в началото на кватернера, речните води оформят пещерните галерии и зали. В последствие карстовите води намират пролуки по пукнатини и така започва бавното, и постепенно развитие на пещерата. Извайването на красивите й форми – сталактити, сталагмити и сталактони, отнема стотици хиляди години.

Проучвания в пещера Бачо Киро

Първите проучвания в пещерата започват през 1890г. от чешкият изследовател и тогавашен учител в Априловската гимназия в Габрово – Степан Юринич. По-късно пещерата привлича и вниманието чешките братя Херман и Карел Шкорпил – историци и основатели на научната археология в България.

Първите проучвания в пещерата започват през 1890г. от чешкият изследовател и тогавашен учител в Априловската гимназия в Габрово – Степан Юринич. По-късно пещерата привлича и вниманието чешките братя Херман и Карел Шкорпил – историци и основатели на научната археология в България.

През 1937г. българският палеонтолог Рафаил Попов прокарва няколко сондажа до входа на пещерата и на 200м. навътре. Година по-късно съвместно с англо-американска експедиция на проф. Дороти Гарод, установяват находки на огромен скелет на пещерна мечка. Тези животни са достигали около 3м. височина, което означава, че са били сред най-едрите животни в Европа. Скелетът е открит на 300м от входа на пещерата и днес мястото е известно като Мечата поляна.

През периода 1971-1975г. са проведени археологически прочувания от полско-български изследователи, при които са открити останки от човек, накити, кремъчни и костни оръдия.

Посещение на пещера Бачо Киро

Пещерата представлява сложен четири-етажен лабиринт от пещерни галерии и разклонения с дължина около 3600 м. По този показател се нарежда на 13-то място в страната. Може да се насладите на причудливите й форми само 900м навътре. Като ще имате възможност да изберете къс маршрут с времетраене 25-30 минути или дълъг маршрут, който ще ви отнеме между 60 и 70 минути.

По късия маршрут може да тръгнете индивидуално или да изчакате група, която се пуска през 30мин. За дългата разходка ще трябва да изчакате група и задължително ще бъдете придружени от екскурзовод.

Пещерата е снабдена с ефектно осветление и това ще ви даде възможност да се насладите пълноценно на причудливите образувания на природата –  Дъждовна зала с Каменното цвете, Тополите , Езерото на щастието, Концертна зала, Медузите, Мечата пързалка, Меча поляна, Зала на Поп Харитон, Пещерното ухо, Чистилището, Трона и други. В най-отдалечената зала –  Приемната, ще видите нещо изумително – осем метров сталактон.

Какво интересно в района на Пещера Бачо Киро?

Снимки от пещера Бачо Киро

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

BgHotelite.com
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.